8000 gadus vecas vīna krūkas «pārraksta» vīndarīšanas vēsturi

«Apollo»

8000 gadus vecas vīna krūkas «pārraksta» vīndarīšanas vēsturi

Reuters/Scanpix

Arheologi Gruzijā atraduši 8000 gadus vecas māla krūku lauskas, kas pierāda, ka vīns no vīnogām tika darīts krietni senāk nekā uzskatīts iepriekš.

Izdevums «Live Science» ziņo, ka māla krūku atliekas arheologi atrada, veicot izrakumus divās Neolīta laikmeta apmetnēs mūsdienu Gruzijas teritorijā, aptuveni 50 kilometrus uz dienvidiem no Gruzijas galvaspilsētas Tbilisi.

Foto: Reuters/Scanpix

Iepriekšējie arheoloģiskie atradumi liecināja, ka vīndarīšanas saknes meklējamas Irānas kalnos ap 5500. gadu pirms mūsu ēras, taču jaunais atklājums pierāda, ka cilvēki baudīja vīnu jau 500 gadus agrāk - ap 6000. gadu pirms mūsu ēras.

Izrakumu laikā arheologi atrada keramikas astoņu krūku fragmentus, kurus izanalizējot atklājās, ka tajās ir vīnskābes pēdas, kas atrodama vīnogās un vīnā.

«Mēs uzskatām, ka šis ir senākais pierādījums savvaļas vīnogu izmantošanai vīndarīšanas nolūkos,» komentēja arheologs Stīvens Batjuks (Stephen Batiuk).

Zināms, ka Neolīta laikmetā cilvēki sāka veidot apmetnes, kurās palikt uz pastāvīgu dzīvi. Cilvēki sāka audzēt dārzeņus, pieradināt dzīvniekus, darināt darbarīkus un keramikas traukus. Iegūtās zināšanas un prasmes pašsaprotami noveda cilvēkus līdz pirmajiem mēģinājumiem un iespējām radīt alkoholiskos dzērienus.

«Māla trauki, kas tika izgudroti Neolīta laikmetā, bija lieliski piemēroti, lai tajos pagatavotu, glabātu vai pasniegtu dažādus raudzētus dzērienus,» piebilda Batjuks.

Arheologi arī atklāj, ka Gruzijā vien eksistē 500 vīnogu šķirnes, kas derīgas vīna pagatavošanai, tāpēc ir tikai pašsaprotami, ka vīnogu audzēšanas tradīcija Gruzijā ir ļoti sena. Nav nekāds pārsteigums, ka antīkie cilvēki vīnogas izmantoja teju katrā dzīves sfērā – sākot no medicīnas un beidzot ar pārtiku.

32 komentāri:

...
48 7
...
Par to mums atkal jāiedze-e-e-e-ēr!
Atbildēt Ziņot!
Secinājums
36 5
Secinājums
Tās ir žūpošanas saknes!
Atbildēt Ziņot!
neticu
32 5
neticu Parādīt diskusiju
ka vīnu iemācījās dzert tikai tad kad apmetnēs dzīvoja dzīvniekus pieradināja un darbarīkus gatavoja.... vīnogas auga savvaļā jau pašo pirmsākumos - tās lietoja uzturā vāca un gan jau kādreiz tās dabūja nejauši sarūgt un kāds tādu sulu padzērās... :))
Atbildēt Ziņot!
Lepojos būt homofobs
35 7
Lepojos būt homofobs
Vecais Noass vīnu dzēra
Šašliciņu piekozdams
Viņa sieva gurķi grauza
Nikni acis bolīdama
Atbildēt Ziņot!
aha
44 10
aha
nekas, tūlīt krievu arheologi pierādīs, ka vīnu izgudrojuši krievi!
Atbildēt Ziņot!

Only registered foreign users can post.

Vēl par tēmu

Citi kanāla «Vēstures baltie plankumi» raksti: