Arheologi: Starp vikingu karotājiem bija arī sievietes

«Apollo»

Arheologi: Starp vikingu karotājiem bija arī sievietes

Foto: Evald Hansen

Skandināvu leģendas, kas bieži vēsta par drošsirdīgām vikingu sievietēm, kuras karojušas plecu pie pleca ar vīriešu karotājiem, var būt pilnīgi patiesas, jo arheologi, izpētot senā kapavietā atrastas cilvēka atliekas un ieročus, atklājuši, ka tajā apglabāta vikingu sieviete-karotāja.

Kā vēsta zviedru izdevums «The Local», skelets, kas Zviedrijas pilsētā Birkā tika atrasts jau 1880. gadā, pieder sieviešu dzimuma pārstāvei. Pie šāda secinājuma pētnieki nonākuši, veicot skeleta DNS analīzi, kas arī pierādīja, ka skeleta īpašniece dzīvojusi mūsu ēras 10. gadsimtā un bija augsta ranga karotāja.

«Šis ir pirmais oficiālais pierādījums par sieviešu dzimuma vikingu karotājas eksistenci,» komentēja profesors Matiass Jākobsons.

Skelets tika atklāts jau 1880. gadā, taču pirmie novērojumi liecināja, ka tas pieder vīriešu dzimuma karotājam. Kapā atradās arī vairāki ieroči, to skaitā vikingu zobens un bruņas caururbjošu bultu uzgaļi, kā arī divi zirgi.

Foto: Neil Price

Jaunā pētījumā, kas publicēts zinātniskajā žurnālā «American Journal of Physical Anthropology», pētnieki skaidro, ka skeleta DNS analīze apgāž iepriekšējo uzskatu, ka tās ir vīrieša atliekas.

«Analīze liecina, ka tā ir sieviete, turklāt augsta ranga karotāja, par ko liecina ieroči un zirgi. Šī karotāja nav leģendām apvītā Valkīra, bet gan īsta vikingu armijas līdere,» teica profesore Šarlote Hēdenšterna-Džonsone.

Atrasto priekšmetu izotopu analīze arī pierāda, ka šī karotāja piekopusi klejotājas dzīvesveidu un nāk no sabiedrības, kas dzīvojušas starp mūsu ēras 8. un 10. gadsimtu.

«Šī karotāja, iespējams, gāja bojā aptuveni 30 gadu vecumā un bija salīdzinoši gara auguma,» piebilda Hēdenšterna-Džonsone.

Jaunais atklājums sniedz jaunu perspektīvu vikingu dzīvesveida pētniecībā un nozīmīgu informāciju par to, kāda bija sievietes loma vikingu sabiedrībā.

34 komentāri:

Jezups
21 0
Jezups » Pelmens Parādīt diskusiju
Nu diezgan maz līdzības diseņu, ballīšu kauslēm ar senajām vikingu sievām. Vikingu sievas kopā ar vīriem cīnījās, lai izdzīvotu to laiku skarbajā pasaulē, mūsdienu kausles sarīko tračus no izlaidības.
Atbildēt Ziņot!
Lana
27 2
Lana Parādīt diskusiju
Arī kurši bija vikingi un nodedzināja Stokholmu,bet tagad ļauj visiem d..irst sev uz paura.
Atbildēt Ziņot!
Cits
16 1
Cits
te var pārsmieties ,protams ,ka pēcpusē spraudējiem tas ir brīnums ,nesaprot ,ka normālā sabiedrībā jebkurās situācijās vīrietim blakus ir sieviete ,arī senlatviešiem sievietes palīdzēja aizstāvēt pilskalnus pret uzbrucējiem ,folklorā pieminēts ,ka senlatviete pastiepusi savas kakla rotas ,lai mazinātu krustneša zobena cirtienu pret pakritušo ,ievainoto vīru .
Atbildēt Ziņot!
dw
9 0
dw
tas ir dīvaini, ka jāpēta DNS , lai uzzinātu dzimumu. Vīrieša un sievietes skeleti atšķiras iegurņa daļā, speciālists var pateikt uzreiz. Šitā informācija man izskatās pēc "feministiskās arheoloģijas".
Atbildēt Ziņot!
Viking Vikingen
19 4
Viking Vikingen » Viking Vikingen Parādīt diskusiju
Un vēl ir tāda lieta, ka kurši, zemgaļi, Sēļi, lībieši nebij iztapīgas un pakalpīgas pastalas, par kādiem šodien ir pārvertušies viņu pēcteči....
Atbildēt Ziņot!

Only registered foreign users can post.

Vēl par tēmu

Citi kanāla «Vēstures baltie plankumi» raksti: