Baņķieris: Maznodrošinātie negrib pārdot savu lielo dzīvokli un mainīties; kāpēc jāmainās pārējiem?

Apollo, redakcija@apollo.lv

Baņķieris: Maznodrošinātie negrib pārdot savu lielo dzīvokli un mainīties; kāpēc jāmainās pārējiem?

Foto: Ieva Čīka/LETA

Otrdien sabiedrības sašutumu izraisīja «Swedbank» galvenā ekonomista Mārtiņa Kazāka izteikumi portālā «rus.db.lv», kur viņš norādīja, ka«nauda neaug kokos», tāpēc pensionāriem, kuri paliek vieni, bet turpina dzīvot divistabu un trīsistabu dzīvokļos, kurus uzturēt ir grūti, nevajadzētu prasīt no valsts lielākas pensijas, jo ir taču alternatīva - pārdot trīsistabu dzīvokli un pārcelties uz vienistabas.

Mūsu iedzīvotāji bieži vien neuztver savu mājokli kā finanšu aktīvu. Tas, protams, nav viegli, bet arī nauda neaug kokos. Pensionāri bieži vien paliek vieni, bet turpina dzīvot divu, trīs istabu dzīvokļos, kurus ir dārgi uzturēt, un vienkārši prasa, lai valsts viņiem paaugstina pensijas. Bet ir taču alternatīva – trīsistabu dzīvokli pārdot un pārcelties uz vienistabas, uzskata Kazāks.

Kazāka teikto «Tv24» diskusijā «Preses klubs» aktīvi atbalstīja investīciju baņķieris Ģirts Rungainis.

«Katrs dzīvo tur un tā, kā var atļauties, mēs dzīvojam brīvā valstī, nevis boļševiku režīmā,» uzskata Rungainis.

«Katra cilvēka brīvība beidzas tur, kur sākas citu cilvēku brīvība. Ja kāds var dzīvot uz privātas salas ar simtiem tūkstošu dienā, lidot ar privāto lidmašīnu, tās ir viņa iespējas. Un, ja kāds ierodas un saka - man mazliet pietrūkst, es nevaru atļauties privāto lidmašīnu, sametiet man, tad ir jautājums - uz kāda pamata?Cilvēks dzīvo tur, kur var atļauties. Nesaprotu, kas tā vispār par diskusiju.»

Rungainis uzskata - ja cilvēkam dzīvē pēkšņi izveidojas situācija, kad viņa ieņēmumi ir mazāki par izdevumiem, tad nav pareizi, ka tiek pieņemts likums, ka nauda tiek atņemta citiem sabiedrības pārstāvjiem vai aizņemta no Starptautiskā Valūtas fonda, lai tikai šim cilvēkam dzīvē nekas nebūtu jāmaina.

«Jūs domājiet, ka tā var funkcionēt ekonomika? Katram par sevi ir jādomā, kā tikt galā ar dzīvi visa mūža garumā, nevis valstij kaut kas jāgarantē. Visiem pietikt nevar, ir jānopelna.Tas ir galvenais stimuls - pelnīt vairāk.»

«Sociālisms nedarbojas,» uzsvēra Rungainis. «Pastāv mehānisms. Šis mehānisms ir caur tirgu. Skaidrs, ka mums ir jāmaksā nodokļi, jāuztur infrastruktūra, jāatbalsta skolēni, izglītības, tiesību aizsardzības sistēma, drošība un viss pārējais. Bet jūs man nevarat iestāstīt - ja kādam vienkārši ir dzīvē izveidojusies situācija, ka viņam ir trīsistabu dzīvoklis, kuru viņš nevar nomaksāt...kāpēc tad apstājamies pie trīsistabu dzīvokļa? Tad ierakstam likumā - garantējam katram māju Mežaparkā!»

«Kāpēc vienai daļai sabiedrības daļai jākompensē citai sabiedrības daļai vēlme nemainīties, kaut situācija ir mainījusies?»

«Tie nav maznodrošinātie, kuriem ir problēmas. Viņi sēž uz aktīvu, kuru negrib pārdot un mainīties. Kāpēc mums ir jāmainās pārējiem?»

1552 komentāri:

Caca
2095 46
Caca Parādīt diskusiju
Piekrītu- ja valdībai trūkst naudas, lai samazina savus tēriņus, nevis ceļ nodokļus!
Atbildēt Ziņot!
WTF @ aplokšņu algas
1489 32
WTF @ aplokšņu algas » Caca Parādīt diskusiju
Jāsamazina algas, valsts piederošo uzņēmumu vadītājiem. Kas ir sagrūduši paši sev algas augstākās kā pašiem ministriem
Atbildēt Ziņot!
Anonīms
1703 39
Anonīms Parādīt diskusiju
A problēmu prasīt tautai naudu, kad bankas 2008. gadā gāja pa burbuli nebija, ne? Galu galā, varējāt mainīties un likvidēt savu banku, kuru vairs nevarējās uzturēt.
Atbildēt Ziņot!
sieviete
1061 27
sieviete Parādīt diskusiju
Es varētu šoreiz piekrist Rungainim pie nosacījuma, ka valsts sistēma funkcionē normāli dabiski pēc godīguma principa, tad jā....diemžēl mūsu valstī nekas tāds nav novērojams un jo tālāk jo trakāk - vieni visbezkaunīgākajā veidā apzog otrus dēvējot šo procesu par biznesu un uzspļauj visiem un visam neieguldot ne savu darbu ne zināšanas, kuru tiem vienkārši nav ne arī kādu citu potenciālu - tas ir negodīgi nekaunīgi un nenormāli....agri vai vēlu sādas darbības beidzas ar masu vardarbībām :((
Atbildēt Ziņot!
runga iz maisa
727 23
runga iz maisa » Caca Parādīt diskusiju
Tauta jau cik reizes stutēja zagļus bankās , tad gan kvieca visi rungaiņi un visi kazaki ar ekonomiskām svirām cirta rētas vai katrā ģimenē. Uztaisīja vēl mistiskās bērziņu pensijas ,kuras pat niecīgos apmeros nesedz bērzinu veiktas iemaksas. Maitas japadzen ar koku
Atbildēt Ziņot!

Only registered foreign users can post.

Vēl par tēmu

Citi kanāla «Ekonomika» raksti: