Cūku orgānu transplantācija cilvēkā varētu glābt tūkstošiem dzīvību

Apollo, redakcija@apollo.lv

Cūku orgānu transplantācija cilvēkā varētu glābt tūkstošiem dzīvību

Foto: Panthermedia/Scanpix

Pētnieki atklājuši, ka ksenotransplantācija – orgānu, audu vai šūnu transplantācija starp divām dažādām sugām – nākotnē varētu glābt daudzas dzīvības.

Neskaitāmi pacienti pasaulē cieš no orgānu un audu donoru trūkuma, tomēr Hārvarda Universitātes zinātnieki apgalvo, ka situāciju varētu glābt dzīvnieku orgānu, audu vai šūnu transplantācija cilvēkā.

Pētījums, kas publicēts zinātniskajā žurnālā «Science», liecina, ka tā saucamā ksenotransplantācija, pateicoties jaunai gēnu modifikācijas tehnikai «CRISPR-Cas9», varētu nākotnē attīstīties un atrisināt traģisko orgānu trūkumu medicīnā.

Cūkas ir ģenētiski piemērotākie dzīvnieki, lai starp abām sugām varētu veikt orgānu transplantāciju, tomēr līdz šim bažas radīja tā saucamo «cūku endogēno vīrusu» pārnešanas iespējamība transplantācijas laikā.

Jaunā gēnu modifikācijas tehnoloģija tagad ļauj deaktivizēt bīstamā vīrusa šūnas, novēršot transplantējamo orgānu, audu vai šūnu bīstamību cilvēkam.

«Ja izdotos cūku orgānus padarīt brīvus no šī vīrusa, tad tā būtu revolūcija medicīnas nozarē,» izdevuma «New York Times» žurnālistiem stāstīja ārsts Deivids Kleisens.

Lai arī jau kādu laiku transplantācijā tiek izmantoti cūku sirds vārstuļi, tomēr ksenotransplantācija joprojām ir ļoti nepopulāra, pateicoties dažādiem reliģiskiem un ētiskiem apvērsumiem. Kamēr lielākā daļa reliģiski noskaņotu cilvēku apgalvo, ka cūku orgānu transplantēšana cilvēkā ir pieļaujama, tomēr ebreji un musulmaņi pret šādu opciju joprojām iebilst.

86 komentāri:

Luijs
82 1
Luijs Parādīt diskusiju
Cilvēks jau tā pati cūka vien esot it sevišķi , ja sadzeras.
Atbildēt Ziņot!
Cūka
77 5
Cūka Parādīt diskusiju
Ko es varu pateikt ebrejiem un musulmaņiem - lai ceļš, kā galdauts Jums!
Atbildēt Ziņot!
hm
51 3
hm
un cūkgaļas ēšana tiks uzskatīta par kanibālismu!
Atbildēt Ziņot!
sp
47 3
sp
Tad arī cilvēkam būtu bīstams cūku mēris!
Atbildēt Ziņot!
hm
50 4
hm Parādīt diskusiju
un tā mēs pamazām vien nemanot par cūkām kļūsim:))
Atbildēt Ziņot!

Only registered foreign users can post.

Vēl par tēmu

Citi kanāla «IT&T. Zinātne» raksti: