Ģimenes ārsti neparakstīs vienošanos un turpinās streiku, mainot tā formu Papildināts

LETA

Ģimenes ārsti neparakstīs vienošanos un turpinās streiku, mainot tā formu

Foto: Ieva Čīka/LETA

Latvijas Ģimenes ārstu asociācija (LĢĀA), izvērtējot Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) un veselības ministres Andas Čakšas gala piedāvājumu veselības nozares uzlabošanai, neparakstīs vienošanos un turpinās protestu, mainot tā formu, žurnālistiem paziņoja LĢĀA vadītāja Sarmīte Veide.

«Izskatot priekšlikumus, redzam, ka nekas nav mainījies, un pat tie vienošanās priekšlikumi, kas panākti tikšanās laikā, nav iekļauti. Mēs neejam uz vienošanos un neparakstām to,» paziņoja Veide.

Viņa norādīja, ka, redzot situāciju un saņemot pacientu zvanus, nolemts mainīt protesta formu. «Streiku turpinām, bet mainām formu,» sacīja Veide.

Streika termiņš patlaban noteikts līdz 1.oktobrim. Līdz tam laikam LĢĀA gan mēģinās aicināt uz sarunu Kučinski, lai rastu situācijas atrisinājumu. Taču līdz tam jaunā streika forma noteiks, ka ģimenes ārsti veiks pacientu aprūpi, dienā pieņemot ne vairāk kā 20 pacientus. Ja būs vairāk nekā 20 pacienti, tad viņiem būs jāpierakstās rindā, kas var ilgt pat vairāk nekā trīs nedēļas.

Tāpat ģimenes ārsti neveiks pieaugušo profilaksi. To ģimenes ārsti īstenos vien tad, ja pacienti to izvēlēsies darīt par maksu. Streika komiteja arī aicinās ārstus neparakstīt e-veselības līgumu un to nelietot.

LETA jau ziņoja, ka, turpinoties valdības sarunām par ģimenes ārstu prasībām primārās veselības aprūpes jomā, šodien LĢĀA nosūtīts valdības vienošanās gala piedāvājums, aicinot par to vienoties rītdien ar Ministru prezidentu un veselības ministri.  

Veselības ministrijā skaidroja, ka vienošanās projekts paredz, ka Kučinskis un Čakša apņemtos nodrošināt proporcionālu ārstniecības personu darba samaksas pieaugumu, paredzot no 2018.gada 1.janvāra ģimenes ārstiem maksājamās kapitācijas naudas atalgojuma daļas pieaugumu. Tāpat tiktu veiktas nepieciešamās izmaiņas, lai kapitācijas naudas un ģimenes ārsta palīga/māsas atalgojuma aprēķinos par pamatu noteiktu virtuālo ģimenes ārstu prakses lielumu 1500 reģistrēto pacientu skaitu ģimenes ārsta praksē atbilstoši konceptuālā ziņojumā «Par veselības aprūpes sistēmas reformu» definētajam.

Vienošanās projekts paredzētu, ka ģimenes ārstu kapitācijas naudas ietvaros, sākot ar 2018.gada 1.janvāri, tiktu noteikta piemaksa 150 eiro mēnesī par atsevišķu kvalitātes kritēriju izpildi. Līdz 2018.gada 1.maijam ģimenes ārstiem tiktu dota iespēja uzlabot darba kvalitātes kritēriju rezultātu izpildi un maksāts novērtējuma maksājums pilnā apjomā. Kritēriju noteikšanai tiktu izveidota darba grupa.

Tāpat tiek piedāvāts nepieciešamības gadījumā precizēt konceptuālajā ziņojumā «Par veselības aprūpes sistēmas reformu» iekļauto primārās veselības aprūpes sadaļu, kā arī līdz 2017.gada 15.septembrim sagatavot detalizētu redzējumu primārās veselības aprūpes attīstībai, tajā skaitā nosakot prasības pašvaldību atbalstam to teritorijā esošo ģimenes ārstu praksēm.

Vienošanās paredzētu arī veikt grozījumus normatīvajos aktos, nosakot, ka līdz 2018.gada 1.janvārim vienotās veselības nozares elektroniskās informācijas sistēmas (E-veselības) lietošana ģimenes ārstiem ir brīvprātīga, kā arī nodrošināt, ka Nacionālais veselības dienests efektīvāk sadarbojas ar E-veselībā integrējamo lokālo programmatūru izstrādātājiem, kā arī atkārtoti apzina situāciju par interneta pieslēguma pieejamību ģimenes ārstu praksēs. Tāpat tiktu nodrošināts atbalsts E-veselības sistēmas lietošanai pirmspensijas un pensijas vecumā esošiem ģimenes ārstiem.

Vienošanās arī paredzētu līdz 2018.gada 1.janvārim aprēķināt ģimenes ārsta praksē apmaksājamo manipulāciju faktiskās izmaksas un uzsākt to ieviešanu un turpināt darbu pie normatīvajiem aktiem attiecībā uz pacienta pamattiesību un ģimenes ārsta konfidencialitātes pienākuma izpildīšanu.

Piekrītot iepriekšminētajam piedāvājumam, LĢĀA būtu jāapņemas aicināt ģimenes ārstus nodrošināt ar Nacionālo veselības dienestu noslēgto līgumu izpildi, tostarp, ģimenes ārstu pieslēgšanos E-veselības sistēmai līdz 2017. gada 1. septembrim.

318 komentāri:

ome
104 7
ome » zapti labāk Parādīt diskusiju
Pilniigi nav vajadziigi tie naudas izspiedeeji un starpnieki gimenes aarsti!!!!Valdiiba labaak lai padomaa kaa vinjus apiet un lai slimnieks tiek pie speciaalista bez starpniekiem gimenes aarstiem!!!!Arii aptiekaas farmaceiti ir gudraaki par gimenes aarstiem un ieteiks pareizaako medikamentu!!!!
Atbildēt Ziņot!
Anonīms
27 0
Anonīms
Mainīs streika formu???RAKSTĀ NAV NEVIENA VĀRDA KĀDA TAD būs tā jaunā forma!Ģimenes ārsts ir dispečers,man viņu nevajag!Asins analīzē tagad nav j;āorientējas,tur ar bultiņām viss pārādīts,kas zem normas,kas virs normas!Aizeju pie speciālista ,20 eiro un tieku uzreiz!Viss!!!
Atbildēt Ziņot!
1
129 10
1 Parādīt diskusiju
Bet kā būtu ja sāktu streikot uzņēmēji sakarā ar lielo nodokļu slogu, tad nebūs nauda nevienam. Varbūt vajadzētu pavētīt veselības ministrijas izdevumu bilanci un tad gan redzēsim kādi brīnumi tur atklātos -mūsu valstī veselībai ar vairāk kā 700 miljoniem nepietiek ! Jāatgādina ka esam tikai zem 2milj. iedzīvotāju, nu tad parēķiniet. Pasakiet kurā pilsētā (domājams līdzvērtīgā iedzīvotāju ziņā) ir pieejami šādi līdzekļi.
Atbildēt Ziņot!
Anonīms
49 2
Anonīms » 1 Parādīt diskusiju
Kādi 2milj.? Esam vairs 1,6 miljoni.
Atbildēt Ziņot!
Anonīms
185 19
Anonīms » hellarija kikltone Parādīt diskusiju
Tie, kam smadzenes strādā, nemaz nepiedalijās šajā farsā.
Atbildēt Ziņot!

Only registered foreign users can post.

Vēl par tēmu

Citi kanāla «Sabiedrība» raksti: