Iespējams, atklāta noslēpumainā Voiniča manuskripta mīkla Attēlu galerija

«Apollo», redakcija@apollo.lv

Iespējams, atklāta noslēpumainā Voiniča manuskripta mīkla 7 attēli

Foto: D.C.Atty, CC BY-SA 2.0

Vairāk nekā simts gadus zinātnieki ir nesekmīgi centušies atšifrēt 600 gadus seno Voiniča manuskripta tekstu, kas ir viens no pasaules dīvainākajiem un neizskaidrojamākajiem pagātnes artefaktiem. Šobrīd zinātnieki beidzot nonākuši pie iespējamā skaidrojuma par to, kas šajā ar neizskaidrojamiem zīmējumiem ilustrētajā manuskriptā ir vēstīts.

Kā vēsta «The Times Literary Supplement», Voiniča manuskripts ir ar dažādām krāsainām ilustrācijām papildināts kodekss, kas sarakstīts līdz šim nezināmā rakstības sistēmā. Materiāls, uz kura kodekss ir rakstīts, tiek datēts ar 15. gadsimta sākumu. Par Voiniča manuskriptu tas tiek dēvēts tāpēc, ka to 1912. gadā iegādājās kolekcionārs Vilfrīds Voiničs, bet kopš 1969. gada manuskripts atrodas Jeila Universitātes bibliotēkā.

Britu speciālisti apgalvo, ka Voiniča manuskripts patiesībā ir kaut kas līdzīgs medicīnas rokasgrāmatai sievietēm, kur sniegti padomi, kā tikt galā ar dažādām ginekoloģiska rakstura kaitēm.

Viduslaiku tekstu eksperts Nikolass Gibss apgalvo, ka manuskripts sarakstīts latīņu ligatūrās (divu vai vairāku burtu apvienojums vienā zīmē) un sniedz padomus par dažādu ar ginekoloģiju saistītu kaišu ārstēšanu.

«Ir skaidrs, ka katra rakstu zīme Voiniča manuskriptā apzīmē nevis vienu burtu, bet gan saīsinātu vārdu,» skaidroja Gibss.

Gibss arī stāstīja, ka manuskripta tekstā vairākas zīmes regulāri atkārtojas un daudzas ilustrācijas liecina, ka manuskriptā aprakstītas medicīniskas tēmas, piemēram, ilustrācija, kur attēlota kaila sieviete ar kādu augu blakus, varētu liecināt par aromterapiju, ko jau praktizēja antīkais ārsts Hipokrats un pētnieks Plīnijs Vecākais.

Tiek uzskatīts, ka tabulas ar zodiaka zīmēm un termālo vannu ilustrācijas, kas redzamas manuskriptā, liecina, ka tā autors lieliski pārzināja gan antīko, gan viduslaiku medicīnu.

Diemžēl, bet manuskripta tekstu pilnībā atšifrēt vēl nav iespējams - daļēji tāpēc, ka manuskriptam trūkst indeksācijas.

Manuskripts pašlaik atrodas Jeila Universitātes bibliotēkā, bet pirms tam tas piederēja Londonas kolekcionāram un grāmatu tirgotājam Vilfrīdam Voiničam, kurš ļoti cienīja dažādas konspirāciju teorijas un misticismu.

25 komentāri:

Latvieśu nabags
111 2
Latvieśu nabags » Cits Parādīt diskusiju
Atklàts, ka nekas nav atklàts.
Atbildēt Ziņot!
Cits
62 3
Cits Parādīt diskusiju
izskatās ,ka , iespējams ,nekas nav atklāts .
Atbildēt Ziņot!
nu
32 3
nu
Ja tas būtu tik vienkārši - medicīnas texts ar šifrētiem latīņu burtiem, viduslaiku grāmatu experti būtu to noskaidrojuši vēl pirms gadiem 50.
Atbildēt Ziņot!
Cits
24 2
Cits Parādīt diskusiju
kā tur bija tai anekdotē ,ka aptieķnieks ,aizbraucis uz ekskursijā uz Ēģipti ,atšifrējis senu rokrakstu ,jo ikdienā pieradis atšifrēt nesalasāmos ārstu skribelējumus uz receptēm .
Atbildēt Ziņot!
oi
15 3
oi
Labāk jau nu nevajag! Vispār jebkādu manuskriptu pēdējie "pētījumi" kļūst arvien sliktākas kvalitātes, jo 1) tiecas pasniegt kaut ko sensacionālu un šokējošu, 2) norāda uz "pētnieku" absolūti ierobežotu un ļoti zemas kvalitātes izglītību, 3) atkal tiek malts uz riņķi jau sen izpētītais un atrisinātais. Protams, ir jau arī izņēmumi, bet nu nospiedošais vairākums ir tīrās šausmas ne pētījumi.
Atbildēt Ziņot!

Only registered foreign users can post.

Vēl par tēmu

Citi kanāla «Vēstures baltie plankumi» raksti: