LLKC: Lietus apdraud kartupeļu un dārzeņu ražu

«Apollo»

LLKC: Lietus apdraud kartupeļu un dārzeņu ražu

Foto: Ivars Soikāns/LETA

Lauku apsekošana teju pa stundai un roku darba izmantošana šoruden varētu būt tie instrumenti, kas sekmīgāk ļaus novākt kartupeļu un dārzeņu ražu, uzsver Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības speciālisti.

Lielākās problēmas pašlaik sagādā lietus, kas augsni intensīvi piesātina ar ūdeni. Tā kā rudenī mitruma iztvaikošana nav tik intensīva kā vasarā, ūdens sastājas laukos, apgrūtinot ražas novākšanu.

«Masveida ražas novākšana šogad kavējas vismaz par divām nedēļām, jo aukstuma ietekme bijusi jūtama visu augu veģetācijas laiku. Kartupeļu, kāpostu, sarkano biešu, burkānu, ķirbjaugu augšana un arī briešana krietni aizkavējās. Briešana ir īpaši svarīga ražas saglabāšanā. Riskam pakļautas pašlaik ir vidēji vēlo un vēlo kartupeļu šķirnes, jo to miza var pietiekami nenobriest glabāšanai. Tāpat jāseko, lai galviņkāpostiem izveidojas blīvas galviņas, burkāniem pilnībā nobriest sakne, izveidojot noapaļotu galu, bet sarkanajām bietēm jāiegūst šķirnei raksturīgā forma un izmērs,» norāda Māris Narvils, LLKC Augkopības nodaļas vecākais dārzkopības speciālists.

Paaugstinātā mitruma dēļ sāk izpausties dažādas slimības – pelēkā un slapjās puves. Salīdzinoši normāla situācija ir tikai tajos dārzeņu laukos, kur ievērota pirms novākšanas paredzētā fungicīdu smidzināšanas programma. Kartupeļu laukos, kur nav ievēroti intervāli pēdējiem fungicīdu smidzinājumiem pret lakstu puvi, notiek strauja šīs slimības ierosinātāju ieskalošanās augsnē, radot augstu risku to inficēšanai. Ūdenim izspiežot gaisu no augsnes, bumbuļi ne tikai var iet bojā no gaisa trūkuma, bet arī piedzīvot strauju slapjās puves izplatību. 

Ņemot vērā slapjo rudeni, jāparedz papildus platības dārzeņu apžāvēšanai, domājot par īslaicīgiem risinājumiem siltā gaisa pievadei, jo šādos laika apstākļos vāktu ražu nekādā gadījumā nedrīkst uzreiz ievietot pastāvīgai uzglabāšanai.

Lai veicinātu lauku nožūšanu, jāpārbauda visas ūdens noteces iespējas – grāvji, caurtekas, bebru darbība, kā arī jāsadarbojas ar kaimiņiem un pašvaldību. 

8 komentāri:

>:-)
8 0
>:-)
kā veicas ar pūdētā sasmakušā sviesta, 180 gr. 2,49 € paciņā, tirgošanu ?
cilvēki noteikti pērk kā traki :D
Atbildēt Ziņot!
Anonīms
7 0
Anonīms
nav ko čammāties !
zviedriem ir Surströmming jeb latviski runājot – zviedru tradicionālās smirdīgās, sapuvušās siļķes. 
mums būs pūdētais sviests :D
Atbildēt Ziņot!
Normunds
7 0
Normunds
Latvijā piena cenu kapums veikalos ,kad par Valmieras kefīru parasa 1.eiro 25 centus litra ir pilnīgi sagrāvusi razošanu, Karuma sieriņš 30 centi, Ražosanas apjomi kritusies par 75 % Rīgas Piena kombinatam cauri kantors pilns ar Priekšniekiem drīz sāks mest ārā .
Atbildēt Ziņot!
>:-)
8 1
>:-)
zinam , jau zinam ,
gribat teikt ,
ka atkal jāceļ cenas ?
Atbildēt Ziņot!
Overton's windows
3 0
Overton's windows
Kas Jums lika stadit? Mēs atvedīsim no Lietuvas Lidll kartupeļus par 12 centiem ,burkānus par 9 centi peinu par 57 centi litrā.
Atbildēt Ziņot!

Only registered foreign users can post.

Vēl par tēmu

Citi kanāla «Notikumi» raksti: