Mācību «Zapad 2017» laikā pret Latviju iespējamas informācijas operācijas

LETA

Mācību «Zapad 2017» laikā pret Latviju iespējamas informācijas operācijas

Foto: Ieva Makare/LETA

Aizsardzības ministrija (AM) sagaida, ka Krievijas un Baltkrievijas mācību «Zapad 2017» laikā pret Latvju varētu tikt īstenotas kiberoperācijas un informācijas operācijas, aģentūrai LETA atzina AM valsts sekretārs Jānis Garisons.

Viņš uzskata, ka saistībā ar «Zapad» Latvijā nevajadzētu radīt lieku paniku, jo kopš 2014. gadā notikušās Krimas aneksijas Latvija ir vairāk finansējuma atvēlējusi aizsardzībai un Baltijā ir palielināta sabiedroto klātbūtne.

AM valsts sekretāram brīžiem rodoties sajūta, ka krievu valodā vēstošie mediji apzināti mēģina radīt ažiotāžu ap šīm mācībām un prezentēt, ka Baltija ir nobijusies un dzīvo šausmās. «Neesam mēs nobijušies un nedzīvojam šausmās. Drošības situācija ar šīm mācībām ir Baltijas ikdiena un normāls stāvoklis, pie kura jāpierod, tāpēc mums jāinvestē savās aizsardzības spējās,» norāda Garisons.

«Mēs sagaidām, ka mācību laikā pret Latvju varētu tikt īstenotas kiberoperācijas un informācijas operācijas. Visdrīzāk, mēs sagaidīsim šādus drošības riskus. Protams, ka gaidāma arī tieša karaspēka demonstrācija robežu tuvumā, taču ikdienā mūs varētu skart jau pieminētās operācijas.

Garisons gan neatklāja kā AM rīkosies, ja šādas operācijas tiks veiktas, taču, ja seko informatīvajai telpai, tad Krievija šādas operācijas īsteno regulāri. «Kas jauns varētu nākt klāt? To mēs varam tikai minēt, taču zināms, ka Krievijā ir radīts tā saucamais informācijas un kiberkaraspēks, un būtu diezgan dīvaini, ja «Zapad» laikā šīs vienības netiktu iesaistītas,» piebilda AM valsts sekretārs.

Garisons arī aicināja nespekulēt ar potenciāli nejaušiem incidentiem, kas varētu radīt apdraudējumu Latvijai. Pēc viņa teiktā, vienīgais nopietnais incidents Latvijas pierobežā bija pagājušā gada pavasarī, kad Krievijas lidmašīnas agresīvi pārlidoja ASV karakuģi - iznīcinātāju.

Tāpat Garisons aicināja nespekulēt ar izskanējušo versiju, ka Krievijas armija pēc mācībām paliks Baltkrievijā, tādējādi mainot drošības līdzsvaru reģionā. Baltkrievijai ir spēcīga sadarbība ar Krieviju, taču Latvijai nav zināms, vai Baltkrievijas politiķi atļautu palikt viņu valstī Krievijas bruņotajiem spēkiem. «Es šajā jautājumā neceltu ažiotāžu un šajā ziņā es lielus riskus neredzu. Tajā pašā laikā es atgādināšanu, ka Baltkrievijas un Krievijas attiecības attīstījušās viļņveidīgi, taču šobrīd krīze abu valstu attiecībās ir nolīdzināta un sācies aktīvāks sadarbības periods,» piebilda Garisons.

Šobrīd saistībā ar «Zapad» nekādas specifiskas darbības bruņotajos spēkos netiek plānotas. Šajā laikā gan Latvijā notiks iepriekš plānotas mācības, kurās piedalās Latvijas karavīri un sabiedroto vienības, piemēram, Nacionālajā aizsardzības akadēmijā uz vingrinājumiem pulcējušies NATO ģenerāļi. Tās ir regulāras mācības, kas tiek rīkotas neatkarīgi no «Zapad» mācībām. Tāpat Latvijā pastāvīgi atrodas vairāk nekā 1000 karavīru lielā NATO Kaujas grupa un ASV helikopteru vienība, turklāt papildus uz «Zapad» laiku ieradīsies aptuveni 200 karavīru liela ASV vienība. Baltijas jūrā atradīsies arī ASV karakuģis, skaidroja Garisons.

Ņemot vērā Krievijas realizētās informācijas kampaņas, iedzīvotājiem ir jāattīsta kritiskā domāšana un jāsaprot, kurā brīdī mediju telpā tiek iepludināta nepatiesa informācija. Savukārt, AM ir jāturpina attīstīt bruņoto spēku kaujasspējas, uzsvēra AM valsts sekretārs.

«Mēs nekoncentrējamies uz konkrētu datumu, bet savas darbības pieskaņojam jebkurai militārai aktivitātei, kas notiek Latvijas robežu tuvumā. Es arī negribētu zīlēt par ekspertu versiju, ka Krievija nekur neuzbruks, jo nākamgad šajā valstī paredzēts Pasaules čempionāts futbolā. Tajā pašā laikā pieredzēts, ka Krievija ir mēģinājusi mūs pārsteigt, tāpēc es pārāk daudz nenodarbotos ar šādiem paziņojumiem. Tajā brīdī, kad sākam ticēt šādiem paziņojumiem, mēs varam zaudēt modrību, un tas būtu labs veids, kā pārsteigt,» norādīja AM valsts sekretārs.

Jau ziņots, ka Krievijas un Baltkrievijas militāro mācību «Zapad» aktīvā fāze norisināsies no 14. septembra līdz 20. septembrim. Baltijas valstīs ir bažas, ka Krievija mācības var izmantot agresīviem nolūkiem.

Paredzēts, ka militārās mācības «Zapad 2017» Baltkrievijā novēros trīs Latvijas pārstāvji, bet Krievijā - viens.

825 komentāri:

jz jz
42 3
jz jz » zilskābe Parādīt diskusiju
не хотел на себя брать и долги СССР
---------
Jā, jā, Maskava sūdus vārija, lai arī strebj...
Latvijai, tad kāds sakars ar to sūda okupantu savienību...?
Atbildēt Ziņot!
Vecis
82 10
Vecis » Anonīms Parādīt diskusiju
TV kanāli , pašu lattelecom, puse krievijas kanāli! Ārzemju kanāli tikai krievu valodā! Cik vēl un kas var nākt klāt pie informatīvām operācijām?
Atbildēt Ziņot!
khe
68 8
khe » tomēr Parādīt diskusiju
Sākas - kristīgās vērtības, papildus garīguma gēns. Kur palika tās kristīgās vērtības , kad cara armija iekaroja un iznīdēja mazās Sibīrijas tautas, kur palika garīgums, kad lēģeros iznīcināja miljoniem cilvēku. Par tagadējiem krievijas cilvēkresursiem labāk paklusē - milzīgas teritorijas paliek bez cilvēkiem.
Atbildēt Ziņot!
Anonīms
26 2
Anonīms » Viking Vikingen Parādīt diskusiju
Utaini viking, tev jau par caru putleru aplauziens nebūs, mūžīgais cars:)))
Atbildēt Ziņot!
Viking Vikingen
20 1
Viking Vikingen Parādīt diskusiju
Arturs
Es zinu Latvijas vēsturi.
==============
Ne tu zini Latvijas vēsturi, ne tu proti latviešu valodu. Nekropļo valodu un komatus saliec, padomju analfabēto.

Ja jau zini, tad pastāsti, kad Latvijas Republika iestājās tavā smierdošajā PSRSkinā ?
Ja jau zini, tad pastāsti, kad Latvijas Republika ar tavu PSRSkinu parakstīja līgumu par brīvprātīgu stāšanos tavā srakanajā paradīzo ?
Ja jau zini, tad pastāsti, kad bija referendums par stāšanos tavā mīļotajā PSRSkinā ?
Rādi šurpam, kurā vietā Polija iznīcina Rosjas kareivju kapus ?
Slabo, padomju meli ?
NATO nav nekur jābrauc. NATO jau ir mājās. Interfrontes nacist, kad mauksi do hātai ?
Atbildēt Ziņot!

Only registered foreign users can post.

Vēl par tēmu

Citi kanāla «Sabiedrība» raksti: