Neapliekamo minimumu turpmāk noteiks VID

LETA

Neapliekamo minimumu turpmāk noteiks VID

TASS/Scanpix

Turpmāk tiks piemērots nevis minimālais mēneša neapliekamais minimums, bet gan Valsts ieņēmumu dienesta (VID) prognozētais mēneša neapliekamais minimums, paredz otrdien valdībā pieņemtie noteikumi par neapliekamā minimuma un nodokļa atvieglojuma apmēru iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) aprēķināšanai.

Patlaban minimālais mēneša neapliekamā minimuma apmērs ir noteikts 60 eiro mēnesī, bet atvieglojuma apmērs par apgādībā esošo personu - 175 eiro mēnesī. Tomēr IIN atvieglojuma apmērs par apgādībā esošu personu 2018.gadā būs 200 eiro mēnesī; 2019.gadā - 230 eiro mēnesī, savukārt 2020.gadā - 250 eiro mēnesī.

Valdība pieņemtajos noteikumos paredzēts, ka turpmāk visām personām tiks piemērots nevis minimālais mēneša neapliekamais minimums, bet gan VID prognozētais mēneša neapliekamais minimums, kuru aprēķinās VID, izmantojot iestādes rīcībā esošos datus. VID prognozētais mēneša neapliekamais minimums netiks piemērots, ja personas ienākums iepriekšējā taksācijas gadā ir pārsniedzis 1000 eiro mēnesī.

Līdz ar to, sākot no 2018.gada 1.janvāra, no likuma «Par iedzīvotāju ienākuma nodokli» tiek izslēgts termins «minimālais mēneša neapliekamais minimums», kuru līdz šim visiem maksātājiem piemēroja taksācijas gada laikā. Tādējādi, lai maksātājiem būtu iespēja jau taksācijas gada laikā izmantot gada diferencētajam neapliekamajam minimumam pēc iespējas tuvinātu neapliekamā minimuma apmēru, vienīgais risinājums ir noteikumos paredzēt, ka tiks piemērots nevis minimālais mēneša neapliekamais minimums, bet gan VID prognozētais mēneša neapliekamais minimums.

Diferencētais neapliekamais minimums būs atkarīgs no personas apliekamo ienākumu kopsummas.

Apliekamo ienākumu kopsummā tiks ieskaitīti gan ar vispārējo likmi apliekamie ienākumi, gan arī ienākumi, kurus ar nodokli apliek pēc samazinātas likmes, kā arī no nodokļa atbrīvotie ienākumi, kuri nav minēti likumā «Par iedzīvotāju ienākuma nodokli» kā ar nodokli neapliekami ienākumi. Apliekamo ienākumu kopsummā neieskaita patentmaksas maksātāju gūtos ieņēmumus, jo šajā gadījumā tiek uzskaitīti tikai bruto ieņēmumi, bet nav zināmi ienākumi un attiecīgi - gūtais ienākums. Tāpat apliekamo ienākumu kopsummā nav uzskaitāmi ienākumi, kurus maksātājs gūst no mikrouzņēmuma, jo šajā gadījumā maksāts tiek cits nodoklis - mikrouzņēmumu nodoklis - no citas nodokļa bāzes.

429 komentāri:

Strādnieks
723 11
Strādnieks Parādīt diskusiju
Priekš kam šo mudžekli vajag? Igaunijā visi ienākumi tiek aplikti ar vienu ienākuma nodokļa likmi - 20% unnav nekāds mudžeklis. Pie mums ZZS grib pasargāt atsevišķus elementus, tāpēc samudžina nodokļu sistēmu ar 8 ienākumu veidiem. Sviests!
Atbildēt Ziņot!
Mīļā Latvija
810 15
Mīļā Latvija Parādīt diskusiju
UZSKATU KA NO MINIMĀLĀS ALGAS VISPĀR NAV JAMAKSĀ NODOKĻI!!!!!
Atbildēt Ziņot!
Gita
467 8
Gita Parādīt diskusiju
kārtējais app!siens
Atbildēt Ziņot!
Zaks
468 11
Zaks Parādīt diskusiju
Murgs kautkāds!!!
Atbildēt Ziņot!
tiesam smiekli
530 16
tiesam smiekli Parādīt diskusiju
tad tomer atrada veidu ka apkrapt vienkarsos cilvekus -sakas gari stastit kas un ka un cilveks apmulsis atmetis ar roku un viss te luk demokratija ka apktapt tautu
Atbildēt Ziņot!

Only registered foreign users can post.

Citi kanāla «Ekonomika» raksti: