Pirmajam Latvijas Valsts prezidentam Jānim Čakstem – 158

«Apollo»

Tieši pirms 158 gadiem - 1859. gada 14. septembrī - dzimis pirmais Latvijas Valsts prezidents Jānis Čakste, kurš vēsturē iegāja kā Latvijas valsts patriots, cēls un gudrs vīrs, kura galvenais dzīves mērķis bija padarīt laimīgu latviešu tautu.

Čakste piedzima Jelgavas apriņķa Lielsesavas pagastā Čakstu-Zirņu mājās. Pamatskolas gadus pavadījis Annas elementārskolā, mācības turpināja Kurzemes guberņas ģimnāzijā Jelgavā. Īsi pēc vidusskolas pabeigšanas Čakste iestājās Maskavas Universitātē, lai studētu jurisprudenci. Jau studiju laikā Čakste nodibināja Maskavas latviešu studentu biedrību un organizēja Maskavas latviešu vakarus.

Pēc studiju gadiem Čakste atgriezās Latvijā un uzsāka darbu Kurzemes guberņas prokuratūrā, vēlāk darbojās par advokātu Jelgavā, bet 1889. gadā uzsāka darbu kā laikraksta «Tēvija» redaktors.

1906. gadā Čakste iesaistās politikā un 1918. gadā tiek ievēlēts par Tautas Padomes Prezidija priekšsēdētāju, savukārt 1922. gada 14. novembrī viņš atklāj Saeimu un tiek ievēlēts par pirmo Latvijas Valsts prezidentu, bet 1925. gada 6. novembrī tika ievēlēts par to atkārtoti.

Jānis Čakste mira 1927. gada 14. martā un ar savu darbības stilu un prasmēm lika pamatus Valsts prezidenta amata autoritātei.

Par godu pirmā Latvijas Valsts prezidenta dzimšanas dienai, piedāvājam iepazīties ar Rēzeknes Centrālās bibliotēkas apkopotiem, populārākajiem un vērtīgākajiem Jāņa Čakstes izteikumiem:

27 komentāri:

Anonīms
39 2
Anonīms
CHakste ja zinatu ka visas latvijas valdibas nodarbojas tikai un vienigi ar savas tautas apzagsanu un Aplaupisanu 2x zarka otradi apgrieztos.
Atbildēt Ziņot!
Uldis
20 2
Uldis » Anonīms Parādīt diskusiju
Lai te beidzot ieviestu kārtību, jāmostas latviešu strēlniekiem!
Atbildēt Ziņot!
Hildegarde Gilderbauma
32 6
Hildegarde Gilderbauma Parādīt diskusiju
Gods un slava, lai dus Dieva mierā šis lieliskais cilvēks, mūsu Latvijas valsts pirmais prezidents!!! Gods un slava Latvijai!!!
Atbildēt Ziņot!
Uldis
14 3
Uldis » Mr.Susurs Parādīt diskusiju
Domāju, ka katra Latvijas pirmā prezidenta dzimšanas diena ir piemiņas vērta. Piekrītu par rakstu sēriju, taču saukt to vajag "Latvieši diženie", ne šauri politiķi.
Atbildēt Ziņot!
Mr.Susurs
5 0
Mr.Susurs » Anonīms Parādīt diskusiju
Tev laba gaume! Cojs boja gaja Latvija. Mes vinu gaidijam, bet vinsh neatbrauca. Kad pateica, ka vinsh gaja boja, puishi nenoticeja un aizskreja parliecinaties,ka notika tragedija... Cojs par agru piedzima, atri dzivoja un mira... Un kluva legenda... Man Cojs ir jauniba. mans protesta veids pret PSRS//
Atbildēt Ziņot!

Only registered foreign users can post.

Vēl par tēmu

Citi kanāla «Vēstures baltie plankumi» raksti: