Vai reliģiskā pārliecība pasargā no pašnāvības?

«Apollo», redakcija@apollo.lv

Vai reliģiskā pārliecība pasargā no pašnāvības?

Foto: gags9999, CC BY-SA 2.0

Piedalīšanās reliģiskos pasākumos ir saistīta ar zemākiem pašnāvības rādītājiem daudzās pasaules daļās, bet ne visā Eiropā, liecina jauns pētījums.

Mičiganas universitātes pētnieces Ningas Šē (Ning Hsieh) pētījumā secināts, ka piedalīšanās dievkalpojumos un citos reliģiskos pasākumos ir saistīta ar zemākiem pašnāvības rādītājiem ASV un Krievijā, bet ne visos Eiropas un Āzijas reģionos.

Eiropas rietumos un dienvidos, kur dominē katoļticība, iedzīvotāji piešķir mazāku nozīmi Dievam un reliģijai un mazāk tic reliģiskām institūcijām, secinājusi pētniece.

Savukārt Austrumāzijā tradicionālās reliģijas un filozofiskās mācības, piemēram, budisms un konfūcisms, koncentrējas uz individuālo garīgumu, nevis kolektīvo, kas ietver sociālo atbalstu un morālās vadlīnijas.

«Sekularizācija un individuāli garīguma meklējumi ir divi nozīmīgi faktori, kas vājina vietējo reliģisko kopienu spēku,» norāda pētniece, piebilstot, ka tādējādi vājinās arī reliģiskās aktivitātes aizsargājošais efekts pret pašnāvībām.

Pašnāvība ir viens no 20 galvenajiem nāves cēloņiem pasaulē.

Lai gan reliģijas un pašnāvību saistība ir pretrunīgi vērtēts temats zinātnieku vidū, šis pētījums ir viens no pirmajiem, kurās šīs attiecības skatītas ārpus industrializētās Rietumu pasaules.

Žurnālā «Journal of Health and Social Behavior» publicētajā pētījumā analizēti dati par pašnāvībām un reliģisko aktivitāti laikā no 1981. gada līdz 2007. gadam 42 valstīs septiņos pasaules reģionos.

Reliģiskā aktivitāte izteikta procentos, rēķinot cik cilvēku apmeklē reliģiskos pasākumus vismaz reizi mēnesī.

Pētījumā tika secināts, ka reliģiskā aktivitāte ir saistīta ar augstākiem pašnāvības rādītājiem Dienvideiropā, tostarp Horvātijā, Grieķijā, Itālijā, Portugālē, Slovēnijā un Spānijā, kā arī Eiropas rietumos - Austrijā, Beļģija, Francijā, Vācijā un Nīderlandē.

Līdzīga tendence novērota arī Austrumāzijā – Ķīnā, Honkongā, Dienvidkorejā, Japānā un Taivānā.

Dalība reliģiskos pasākumos acīmredzot pasargā no pašnāvībām Austrālijā, Kanādā, Īrijā, Jaunzēlandē, Lielbritānijā un ASV, kā arī Latīņamerikā, Austrumeiropā un Ziemeļeiropā.

Pētījuma autore norāda, ka arī ASV un citas Rietumu valstis ārpus Eiropas ir pieredzējušas sekularizāciju, taču šis process noritējis lēnāk nekā Rietumeiropā un Dienvideiropā.

Sevišķi Savienotās Valstis saglabājušas daudz lielāku reliģiozitāti nekā pārējie Rietumi, secināts pētījumā.

Lai gan pašnāvības ir globāls drauds sabiedrības veselībai, Še norāda, ka pašnāvību novēršanā jāņem vērā reģionālās normas, vērtības un apstākļi.

«Rūpīgi neapsverot kontekstu, politika, kas ir efektīva vienā valstī vai reģionā, var palielināt pašnāvību risku citā,» norāda pētījuma autore.

88 komentāri:

hellarija kikltone
44 12
hellarija kikltone
Noteikti pasargā ! Iekliedzas Dievs ir dižens jeb allah akbar un sev un daudziem citiem ķeskas pa gaisu !
Atbildēt Ziņot!
x\/x
22 5
x\/x » hellarija kikltone Parādīt diskusiju
šahīdi pašnāvnieki jau ir ceļotāji laikā . Vīriešu kārtas bumbiņvestes iedomājās ka ir seksa giganti un spēs tikt galā ar simts jaunavām , bet sievieši domā iespraukties starp simts jaunavām
Atbildēt Ziņot!
Anonīms
36 12
Anonīms
Religiska parlieciba vel nav ticiba
Atbildēt Ziņot!
Anonīms
13 4
Anonīms » Ticīgā Parādīt diskusiju
Mans vecais fāters teica :" Dēls baznīcā nav nekāda d!ršana , noņem cepur un lūdz dievu ".
Atbildēt Ziņot!
Tepat vien esmu...
14 5
Tepat vien esmu... Parādīt diskusiju
Pašnāvība ir tikai viens no veidiem, kā atbrīvot zemi no evolūcijas kļūdām, bet paši pašnāvnieki, ir pārsvarā no dzimšanas, jau tendēti uz šo soli un ar garīgi mentālām novirzēm apveltīti subjekti. Kad atsevišķi cilvēki sajūk prātā, tad viņi izdara pašnāvību, bet kad tautas un valstis aiziet pa pieskari, tad gaidiet karus un tā jau būs tautu kolektīvā pašnāvība, pašā izvirtušākā formā, jo tas tiks pastrādāts kādas idejas vārdā, bet katra ideja, tā ir pataloģiska vārdforma, kura tiek iepotēta apziņā, kā krievi nāk, vai NNATO mūs visus aizsargās. Aizsargās gan, tikai par kādu cenu un kas pēc tādas aizsargāšanas, te mūsu Latvijā, vispār izdzīvos.? Tas gan bija tikai spilgtākam piemēram, bet katrai tautai un valstij, ir savs sirdsāķītis un arī savi ienaidnieki, kurus viņi mīl, vai arī ienīst vairāk pat par sava paša dzīvību un tad dzīvība tiek upurēta kārtējā kolektīvās pašnāvības rituālā, kuru jūs zemes cilvēki, sauciet par dzimtenes mīlestību, patriotismu un tamlīdzīgiem viltus niekiem, kādas jums augstākas idejas vārdā un par savas, jau atkal pilnīgi nevērtīgās dzīvības vārdā.! Arī šobrīd un tas tikai priecē visu kritušo eņģeļu brālību, zeme jau atkal dodās, viņu uz zems radītās valstības virzienā, bet ko gan citu var gribēt, no tādas nepilnvērtīgas evolūcijas kļūdas, kāds ir patreizējais «dabas kronis».? Neviena zemes radība neiznīcina un nenogalina ar tādu degsmi savus sugas un cilts brāļus, bet to dara cilvēks un tā jau ir sugas iznīkšanas pazīme un arī neapgāžama medicīniskā diagnoze..
Atbildēt Ziņot!

Only registered foreign users can post.

Vēl par tēmu

Citi kanāla «IT&T. Zinātne» raksti: