Zinātnieki atklājuši, kas ir vainīgs, ja cilvēks ir alkoholiķis

«Apollo»

Zinātnieki atklājuši, kas ir vainīgs, ja cilvēks ir alkoholiķis

Foto: paukrus, CC BY-SA 2.0

Kalifornijas universitātes pētnieki izpētījuši alkoholisma veidošanās mehānismu un noskaidrojuši, ka liela loma atkarības rašanās procesā ir olbaltumvielām, kuras veicina strukturālas izmaiņas smadzeņu centrā, kas atbild par baudas un gandarījuma sajūtām.

Pētījuma preses relīzē, kas publicēta Kalifornijas universitātes mājaslapā, liecina, ka pastiprināta un regulāra alkohola lietošana paaugstina olbaltumvielas «mTORC1» līmeni tajā smadzeņu centrā, kas atbild par baudas, gandarījuma, pieraduma un baiļu sajūtām. Eksperti pieļauj, ka šis novērojums varētu kalpot par atslēgu tam, kā pašos pamatos rodas atkarība no alkohola un narkotikām.

Lai nonāktu pie šāda atklājuma, pētnieki veica eksperimentu ar laboratorijas pelēm, kas pierādīja, ka, ja mākslīgi nobloķē olbaltumvielas «mTORC1» aktivitāti peļu smadzenēs, tad grauzēji zaudē interesi par alkoholu un par iekārojamāku dzērienu sāk uzskatīt ūdeni.

Diemžēl, bet procedūra izraisa nevēlamas blakusparādības, tāpēc to vēl nav iespējams izmēģināt uz cilvēkiem.

«Molekulārās neirobioloģijas pētījumus, kas attiecās uz alkoholisma un citu atkarību veidošanos, es veicu jau sen, tomēr šī ir pirmā reize, kad var novērot vienu molekulu, kas ir atbildīga par daudzu atkarību veidošanos. Es domāju, ka savā ziņā šis varētu būt pirmais nozīmīgais solis, lai saprastu, kā veidojas narkotiku un alkohola atkarība. Šis ir ļoti aizraujošs brīdis,» komentēja pētījuma autore Dorita Rona.

142 komentāri:

Onāns
145 10
Onāns Parādīt diskusiju
Es kā piedzeros, tā man velk pie mauķeleeem. Kurš orgāns man atbild par šo pieradumu?
Atbildēt Ziņot!
Fredis
57 2
Fredis » Onka Parādīt diskusiju
Apsveicu, bet visus tomēr nevar mērīt pēc vienas mērauklas. Ja kādam ir vieglāk atturēties nedzerot vispār, tad neredzu pamata viņam pārmest rakstura vājumu. Cits atkala reizi trijos mēnešos trīs dienas noplosto, bet pēc tam atkal var iztikt. Katram savs.
Atbildēt Ziņot!
Ontons
35 2
Ontons
Cik ir tādu bijušo alkoholiķu kā "Onka"? Cepuri nost viņa priekšā! Kaut arī narkologi apgalvo, ka ar gribasspēku apturēt alkoholismu ir tas pats, kā ar gribasspēku apturēt caureju - mums ir piemērs "Onka"!!! Protams, ja neblefo.....
Atbildēt Ziņot!
Onka
115 20
Onka Parādīt diskusiju
Vainīgs ir tikai pats cilvēks kurš nespēj savākt sevi , savu gribasspēku utt.
Zinu no pieredzes jo dzēru agrāk tā kad apkārtējie teica varot glābt tikai kodēšana utt. Vnk man pienāca brīdis dzīvē kad pats sāku sevi koriģēt ko gribu un ko nē , kā gribu justies un kā nē, cik ilgi gribu nodzīvot utt. Nedzēru kādus gadus vispār taču arī tāda sabiedrībā populāra pozīcija tomēr ir tikai rakstura vājuma izpausme. Tagad jau ilgāk kā 10 gadu spēju gan bērēs, gan kāzās sēdēt un mierīgi tukšot savas pāris glāzītes kamēr citi tukšo teiksim jau 10-to. Neņemu pierē ko citi domā uzstājot kad jādzer līdz galam, tu mani necieni utt tekstus. Un tas lūk ir vnk sava rakstura un gribasspēka rūdīšanas piemērs nevis atzīšanās esmu alkoholiķis un tāpēc ne grama vairāk. Gribu iedzeru vasaras vakaros teiksim pāris aliņus bet talāk kārdinajumiem neļaujos un viss.
Atbildēt Ziņot!
ll
27 2
ll
LAI zinātu,kas ir alkoholisms,pašam tādam jākļūst un tad dziedāsit citu dziesmu.
Nevajag otrā dienā...tā kļūst par alkoholiķi.
Atbildēt Ziņot!

Only registered foreign users can post.

Vēl par tēmu

Citi kanāla «IT&T. Zinātne» raksti: