Zinātnieki noskaidrojuši, kā starp mums rodas «vampīri»

«Apollo»

Zinātnieki noskaidrojuši, kā starp mums rodas «vampīri»

Foto: MarkDoliner, CC BY-SA 2.0

Gadsimtiem ilgi leģendas un nostāsti par vampīriem ir iedvesmojuši gan rakstniekus, gan šausmu filmu radītājus, tomēr pētnieki vampīru kultam beidzot ķērušies klāt zinātniski un noskaidrojuši, ka cilvēki, kuri kāro pēc asinīm, ir daudz reālāki nekā varētu šķist.

Jauns pētījums, kas publicēts zinātniskajā žurnālā «PNAS», liecina, ka vampīru pamatā ir cilvēki, kas cietuši no noteiktas, ar asinīm saistītas slimības. Mūsdienās šī slimība tiek dēvēta par eritropoētisko protoporfīriju (EPP) un ir ārkārtīgi reti sastopama. Tās pamatā ir ģenētiska mutācija, kas negatīvi ietekmē skābekļa līmeni cilvēka asinīs un padara tos alerģiskus pret saules gaismu.

Tomēr vairākus gadsimtus atpakaļ cilvēki, kas sirga ar šiem traucējumiem, tika uzskatīti par pārdabiskām un ļaunām būtnēm, kas kāro citu cilvēku asinis.

Šī nav pirmā reize, kad leģendas par vampīriem tiek saistītas ar šo ģenētisko mutāciju, tāpēc zinātnieki uzskata, ka šī teorija, kas saista mistisko ar zinātnisko, ir visprecīzākā.

Porfīrija jeb astoņu ģenētisku slimību grupa ietekmē organisma molekulāro mašinēriju, kas veido hēmu, kas savukārt ir hemoglobīna sastāvdaļa. Hēmai sasaistoties ar dzelzi, asinis iegūst tām raksturīgo sarkano krāsu. Ja kāda ģenētiska mutācija ietekmē hēmas veidošanos, var rasties traucējumi, kas ir vampīru folkloras pamatā.

Eritropoētiskā protoporfīrija ir viena no visbiežāk sastopamajām porfīrijām, kas var parādīties jau agrā bērnībā. Tā liek cilvēka ādai kļūt ārkārtīgi jūtīgai uz gaismu, kad pārāk ilga atrašanās tajā var izraisīt sāpīgas čūlas.

«Cilvēkiem, kas cieš no EPP, ir hroniska mazasinība, kuras rezultātā viņi jūt pastāvīgu nogurumu, izskatās bāli un baidās no saules gaismas. Pat mākoņainās dienās šie cilvēki var ciest no ultravioletā starojuma negatīvās ietekmes. Palīdzēt var tikai palikšana aptumšotās telpās un asins pārliešana,» skaidroja ārsts Barijs Pavs.

Antīkajā pasaulē šī kaite tika ārstēta, dzerot dzīvnieku asinis tumšajā diennakts laikā, kas varēja kļūt par pamatu mūsdienās tik populārajiem šausmu stāstiem.

«Lai arī vampīri neeksistē, tomēr eksistē akūta vajadzība pēc inovatīviem medikamentiem un terapijām, kas varētu palīdzēt cilvēkiem, kuri cieš no šādas kaites,» piebilda Pavs.

16 komentāri:

Y
25 2
Y Parādīt diskusiju
SOLVITA, TU
Atbildēt Ziņot!
cipiņš
33 5
cipiņš Parādīt diskusiju
Nu 100 tādi kretīni - vampīri sēž Jēkabielā un parazitē uz tautas asinīm !!!!!
Atbildēt Ziņot!
Solvita
20 3
Solvita » Y Parādīt diskusiju
es es , kura ta cita .
Atbildēt Ziņot!
Nils Plušķis
7 0
Nils Plušķis
Bez zinātniekiem ir skaidrs, ka LR Saeimā, Valdībā un pedoministrijās sovampīru ir bezsakarīgi daudz
Atbildēt Ziņot!
cipiņš
20 4
cipiņš » kreacionists Parādīt diskusiju
Jēkabielas šausmas ir piemērs tam !!!!
Atbildēt Ziņot!

Only registered foreign users can post.

Vēl par tēmu

Citi kanāla «IT&T. Zinātne» raksti: